Trochu teorie

Energie Qi a princip yin a yang

Učení o yinu a yangu je základem učení Tradiční čínské medicíny. Vychází z představy existence síly QI, která je tvořená dvěma protikladnými složkami, yinem a yangem.

Yang je charakterizován: aktivní, činná energie, je to mužský princip, hybná síla, dynamická, oživující, má vlastnosti: světlo, sucho, pohyb, lehkost, odstředivý pohyb, vzestupný pohyb, je to horní část, má povrch „ je to slunce, oheň, nebesa“.

Yin znamená ženskost, pasivita, země, voda, měsíc, hmota, zahuštění, sestupný pohyb, tma, chlad, vlhkost, tíha.

Je to princip protikladu, který prolíná celé učení TČM. V oblasti diagnostiky a náhledu na nemoc je to jedna ze čtyř důležitých součástí diagnostického komplexu TČM. Posuzujeme energii yinu a jangu, jejich rovnováhu, či úbytek a převahu toho druhého. Je-li například nadbytek jangu v srdci ve formě horkosti, mluvíme o nemoci z nadbytku jangu, a musíme se snažit tento nadbytek odstranit léčebným zásahem. Třeba dispersně působící bylinou, či aplikací jehly na určitý bod s určitou technikou vpichu. Naopak může nastat i příklad nedostatku yangu, tím dojde k relativním nadbytku yinu, musí převládat patologické příznaky tohoto stavu – netečnost, chlad končetin, únava, časté močení atd., a pak je třeba zahřívat, doplňovat, tonifikovat.

Poznejme Pět prvků (elementů)

Z pohledu čínské medicíny má velkou vazbu na pochopení vzniku a hlavně průběhu nemoci právě představa tzv. Pěti prvků. Tyto prvky nejsou jen orgány v energetické podobě, ale jsou to i strany, období, podnebí, planety, čísla, fáze cyklu, zvířata, zrniny, barvy, chutě, pachy, vývody, tkáně, zvuky, city.

Jsou to tyto prvky: dřevo, oheň, zem, kov, voda. Protože jsme v oblasti medicíny, přisoudíme si k těmto prvkům příslušné orgány. K prvku dřeva patří játra, k ohni srdce, k zemi slezina, ke kovu plíce, k vodě ledviny.

Vrátím se k obecným charakteristikám jednotlivých prvků:

DŘEVO – je to východní strana, z podnebí mu patří vítr a jarní doba, je období jara, rašení, je to počátek jara roku, má teplou povahu, vítr jater na jaro způsobuje hodně potíží se stabilitou.

OHEŇ – je to jižní svět. Strana, léto a horko, ohřívá, vysušuje svým letním horkem, způsobuje nemoci v létě hlavně z účinků horka – úpaly kožní potíže atd.,

ZEMĚ – střed v prostoru, je to pozdní léto, má ráda vlhkost, dospívání a proměnu, k té době pozdního léta rádi sladké, zmrzliny, takže průjmy a zvracení patří k typickým nemocím.

KOV – západní světová strana, podzim a sucho, svým suchem působí hodně potíží s kašlem na podzim, hlavně u dětí.

VODA – severní strana, zima a jejích období, se všemi průvodními projevy nemocí z nachlazení a chladu.

 • "Dle mého názoru je pan doktor Maček nejlepším lékařem ve svém oboru. A nejen to. I jako člověk je vstřícný, lidský a má pochopení. Navštěvuji ho již několik let a vždy mi při mých potížích pomohl, i když si jiní lékaři nevěděli rady. Pana doktora si velmi vážím a jsem vděčná za jeho pomoc."

  Petra Malovaná

  zdroj: Známý lékař.cz

 • "Lidský přístup, profesionál, najde vždy příčinu vašich problémů, mohu jen doporučit. Cena přiměřená. Pokud se vám zdá velká, zajeďte si za jiným a protočí se vám panenky. Ale nevím, jestli najdete u jiného tyhle léčebné kvality."

  Tomáš Šťastný

  zdroj: Známý lékař.cz

 • "MUDr. Maček je specialista v čínské medicíně. Je obdivuhodné, že vždy najde pravou příčinu nemoci. S rodinou a přáteli se k němu jezdíme léčit téměř deset let. Jeho přístup k nám je na úrovni. Má naši absolutní důvěru a s výsledkem léčby jsme vždy naprosto spokojeni. Vřele doporučuji."

  Pavel Kolář

  zdroj: Známý lékař.cz

 • "Pan Maček vždy pomůže na 100 %. Je to výborný doktor, který ví, o čem mluví. Pan doktor je nevyjádřitelně výborný. Takového výjimečného doktora jen tak nikde nenajdete. Také je příjemný a vždy vyjde vstříc."

  Václav Procházka

  zdroj: Známý lékař.cz

 • "Pana doktora Mačka znám řadu let a jsem s ním maximálně spokojená. Mnohokrát pomohl mně i mé rodině a známým. Co se týče peněz, pro někoho se to může zdát finančně náročné, ale kontroly nejsou tak časté, aby si to člověk nemohl 3 krát do roka dovolit. Zvlášť když opravdu dokáže pomoct a problém vyřešit! Ve svém oboru je vynikající a jeho přístup velmi lidský."

  Marie Slámová

  zdroj: Známý lékař.cz

 • "Pan MUDr. Josef Maček je absolutní špička ve svém oboru čínské medicíny. Chodím k němu velmi dlouho a vždy mně vyléčil. Mám spoustu známých, kteří chodí zásadně k němu s různými zdravotními problémy a jsou s výsledkem léčby také potěšeni. Pana Mačka všem doporučuji."

  Patricia Urbanová

  zdroj: Známý lékař.cz

 • "Ano, MUDr. Josef Maček je vynikající lékař a specialista. Pro srovnání: léčba neplodnosti moji známou, která žije v zahraničí, vyšla na několik desítek tisíc korun a stejně jí nepomohli. U MUDr. Mačka zaplatila jen pár stovek korun a do několika minut se dozvěděla pravou příčinu. Odebírala od MUDr. Mačka produkty na posilnění orgánů a do 3 měsíců otěhotněla. (Mimochodem pokoušela se o dítě 7 let). MUDr. Mačka můžu jen doporučit."

  Markéta Svobodová

  zdroj: Známý lékař.cz

 • "Říká se o něm, že je největším odborníkem v ČR, co se týká neplodnosti žen. Mimo to slaví úspěchy v léčbě akné, depresí, lupénky, migrény atd. Nemyslím si, že jeho ceny jsou vyšší. Naopak jsem přesvědčena o tom, že cena odpovídá kvalitě."

  Lenka Bartošová

  zdroj: Známý lékař.cz

Rád Vám poradím

© 2002 - 2024 oberon-medicina.cz

vytvořilo Weboo.eu