Častým onemocněním ve středním a vyšším věku bývá toto onemocnění které dle čínské medicíny má příčinu nejčastějí:
- oslabením jangové, aktivní energie především v jangových drahách močového měchýře a žlučníku, a taktéž tenkého střeva. Ty mají svým průběhem jdoucím přes hlavovou část těla výrazný podíl na vzniku závratí z nedostatku energie. Bývá to po delších nemocích, prochlazeních.
- velmi častou příčinou závratí je uvolnění vnitřní škodlivé energie z jater při silném záchvatu vzteku či hněvu, tyto emoce v nadbytku vytvoří vnitřní vítr, který po drahách a spojnicích letí a stoupá do hlavy a zde způsobí silnou motolici. Většinou to bává 1 až 2 dny po nějakém konfliktu s okolím. V pozdějším věku hrozí ucpání cévního řečiště tímto větrem a hleny s možností vzniku mozkové příhody s ochrnutím.
- u pacientů, kteří jedí příliš tučná jídla a silně kořeněná, se tato vlhkost s horkostí koření spojuje v podobě hustých hlenů a ty bávají příčinou lehkých či těžkých závratí.
Léčba:
Z toho, co bylo řečeno o příčině nemoci, si vyvodíme i léčebné postupy.
- Akupresurou si ošetříme bod jater a žlučníku s představou čištění této dráhy a orgánu od větru a horkosti, červené zbarveného hněvu a vzteku.
- Mentálním cvičením si 3 krát denně vydýcháme z jater a žlučníku horký vítr a přidáme k tomu mentální pročištění cév mozku od větrnosti.
- Fototerapie – doporučuji na zklidnění horkosti jater denně jeden čtvrtlitr čaje z pampelišky, spíše kořene pokud možno, nebo velmi dobře zklidňují závratě plody lopuchu
- Je nutné dodat, že zklidnění psychiky, ustanovení si důležitých priorit ve správný hodnotový žebříček, je prvním předpokladem k nevytváření dalšího škodlivého vnitřního větru vznikajícího z vnitřního vzteku a hněvu
- Silné omezení hlenotvorné potravy je taktéž podmínkou zklidnění možnosti ucpání cévního řečiště mozku! JOGURTY, MLÉČENÁ STRAVA, TUKY, ATD.

Bod jater

Bod žlučníku