Příčiny nemocí dle TČM

Tato kapitola je pro mě velmi důležitá. Přestože jsem se dříve zabýval i jinými obory v přírodní medicíně, nikde jsem nenašel tak ucelený a jasný a přitom poměrně jednoduše geniální koncept příčin nemocí. V praxi vždy žasnu i u tzv. zázračných vyléčení, jak často příčina těžké nemoci je uložena v maličkostech, v nerovnovahách, které si sami v kratší či delší době působíme. Tady je čínskou medicínou nabízeno velmi jednoduché řešení nemoci na základě určení škodliviny, která do nás vnikla zvenčí, či kterou jsme si zapříčinili vnitřní disharmonií.

Příčiny nemocí dělíme na:

 1. Nemoci z vnějších příčin
 2. Nemoci z vnitřních příčin
 3. Nemoci z ostatních příčin

Nemoci z příčin vnějších

V této skupině patří mezi vnější příčiny působení škodlivých energií tzv. XIE QI na organismus, říká se jim rozvraceči – je to vítr, horko, vlhko, sucho, chlad, oheň. Jsou to energie, které narušují obranný systém organismu, a vyvolávají disharmonii, tudíž nemoc. Je to jednak v důsledku oslabené Qi člověka, především obranné energie Wei Jang Qi. To jsme si řekli, že je to obranná energie, mající své sídlo a tvorbu v žaludku. A jednak síla intenzity působící škodlivé energie, doba, trvání expozice na člověka, to jsou další faktory průniku patologie do organismu. Tak dochází k různým syndromům a nemocím z průniku patologie do organismu. Tak dochází k různým syndromům a nemocím z průniku horka, chladného větru, horkého vlhka, suchého větru atd.

Nyní si o těchto škodlivinách trochu napíšeme:

 • Nemoci z větru

Tyto jsou charakterizovány vlastnostmi větru. Mají bouřlivý průběh, jsou neklidné, bolesti přechází z jednoho místa na druhé na těle, jsou píchavé, nesnáší vnější větrné počasí, záškuby, tik, neklid hlavy, trupu, závratě, i to patří k větru.

 • Nemoci z horka

Tyto nemoci vznikají hlavně v létě ve velkých vedrech, patří k nim úpaly, úžehy, horkost, vysoké teploty, sucho v puse, pocení, porucha psychiky, horké vyrážky na tváři či kůži celého těla

 • Nemoci z vlhka

Protože vlhkost je těžká, padá k zemi, i nemoci jsou tímto charakterizovány. Otoky jednoho kloubu, neměnné, těžké, vlhké, pocity tíhy, únavy, průjmy, sraženiny, to patří k vlhkosti.

 • Nemoci ze sucha

Sucho plic a ledvin způsobuje hlavně na podzim kašel, rýmu, suché a pálivé oči, zarudnutí očí, s malým močením, sucho v puse, vysychání sliznic.

 • Nemoci z chladu

Snad nejrozšířenější skupina nemocí v naší populaci jsou právě nemoci z chladu. Sice souvisí se zimou a jejím počasím, ale překvapivě nejvíce chladných syndromů si přiváží lidé z pobytu u Jadranu, hlavně ti rychlí a brzcí dovolenkáři. Chlad poškozuje silně celkový jang, oslabuje jej, dochází k pronikání chladu do drah a orgánů. Příznaky jsou silné bolesti v křížích, kašel, studené nohy, časté močení světlé moči, blokády prostaty, vaječníků, špatnou menstruací a atd.

Nemoci z vnitřních příčin

Tradiční čínská medicína zde řadí tyto škodliviny:

 • Sedm emocí
 • Potravu
 • Únavu z nepřiměřené aktivity

Sedm emocí se váže v TČM na 5 prvků, orgánů. Ukážu Vám tyto vazby. Je nutné pro správnou diagnózu určit toto poškození jednou z těchto emocí. Pak s ní můžu pracovat, odstranit ji a rychleji uvolnit zablokovanou energii tohoto orgánu.

Hněv poškozuje játra, radost a smutek srdce, zádumčivost a neustálé přemýšlení do úmoru slezinu, úzkost plíce, strach ledviny.

 • Hněv je emoce, která je svým trváním spíše dlouhodobější záležitostí, než vztek, který se spíše váže na žlučník. Pokud mám delší dobu konflikt s osobou, dějem, státem, a nejsem schopen tento problém vyřešit tak, abych se hněvu zbavil, tak tato emoce silně rozhodí rovnováhu energie jater. Ty se stanou horkými, neklidnými, s příznaky zhoršení spánku, buzením se v noci okolo druhé až třetí hodiny, zhoršením zraku, pícháním v bocích, bolestí vnitřních kolenou.
 • Smutek, který se váže na srdce, způsobený ztrátou blízkého, zaměstnání, jistoty, poškozuje srdeční energii s příznaky plačtivosti, neklidu psychomotorického. Postižený nemůže usnout, převaluje se dlouho, má bušení srdce, výrazné pocení.
 • Slezina je poškozena depresí. Mají ji především introverti, kteří velmi málo komunikují s ostatními, jsou v sobě uzavřeni, neustále přemýšlí o problému, bez konečného řešení. Stávají se unavenými, slabými, bledými, mají slabší fyzický výkon a velkou chuť na sladkosti. Aspoň jednu malou čokoládku denně. To je ono.
 • Pokud problémy všedního života prožíváme s přílišnou úzkostí, poraňujeme si plíce, vysušujeme je nadmíru, ramenní klouby jdou dopředu, záda se kulatí, začínáme mít problémy s dýcháním, dušností, krevním tlakem, zácpou, nosní sliznicí. Výsledkem bývá často až stupeň psychogenního astmatu.
 • Lidé ustrašení, neustále se obávající z toho, co se může stát, si narušují energii ledvin. Strach zde dlouhodobě uložený pak uvolňuje cestu další škodlivině a tou je chlad. Příznaky jsou bolesti bederní páteře, časté močení, pomočování se u dětí v době noční, malá výdrž ve stoje.

Jak jsem uvedl dalším typem vnitřního poranění je působení potravy.

Neustále ve své ordinaci do omrzení opakuji pacientům, aby jedli střídmě, vyváženou stravu. Aby se nepoškozovali jednostrannou potravou v rámci různých diet, rad přátel či reklamních taháků. Není možné, abychom dávali přednost mléčné stravě, tím se silně zahleňujeme. Tyto chladné hleny nám ucpávají všechna dutá místa v organismu, např. dutiny nosní, čelní, průdušky, duté orgány, vejcovody, cévy. Čokolády, jogurty, omáčky, oříšky silně omezte.

Vybrané nemoci, jejich příčina a způsob léčení

Dovolil pro Vás vybrat 16 druhů onemocnění. Dle svých zkušeností jsem Vám přidal u každého onemocnění rady k odstranění příčiny pomocí spíše naší fototerapie a mého mentálního cvičení.

Chci, aby uvedené bylo pro Vás přehledné, jasné, málo složité. Bylo by mi potěšením, kdybyste si dokázali těmito radami pomoci navzájem. A kdyby tato kniha byla pro Vás přínosem a občasným společníkem.

 • "Dle mého názoru je pan doktor Maček nejlepším lékařem ve svém oboru. A nejen to. I jako člověk je vstřícný, lidský a má pochopení. Navštěvuji ho již několik let a vždy mi při mých potížích pomohl, i když si jiní lékaři nevěděli rady. Pana doktora si velmi vážím a jsem vděčná za jeho pomoc."

  Petra Malovaná

  zdroj: Známý lékař.cz

 • "Lidský přístup, profesionál, najde vždy příčinu vašich problémů, mohu jen doporučit. Cena přiměřená. Pokud se vám zdá velká, zajeďte si za jiným a protočí se vám panenky. Ale nevím, jestli najdete u jiného tyhle léčebné kvality."

  Tomáš Šťastný

  zdroj: Známý lékař.cz

 • "MUDr. Maček je specialista v čínské medicíně. Je obdivuhodné, že vždy najde pravou příčinu nemoci. S rodinou a přáteli se k němu jezdíme léčit téměř deset let. Jeho přístup k nám je na úrovni. Má naši absolutní důvěru a s výsledkem léčby jsme vždy naprosto spokojeni. Vřele doporučuji."

  Pavel Kolář

  zdroj: Známý lékař.cz

 • "Pan Maček vždy pomůže na 100 %. Je to výborný doktor, který ví, o čem mluví. Pan doktor je nevyjádřitelně výborný. Takového výjimečného doktora jen tak nikde nenajdete. Také je příjemný a vždy vyjde vstříc."

  Václav Procházka

  zdroj: Známý lékař.cz

 • "Pana doktora Mačka znám řadu let a jsem s ním maximálně spokojená. Mnohokrát pomohl mně i mé rodině a známým. Co se týče peněz, pro někoho se to může zdát finančně náročné, ale kontroly nejsou tak časté, aby si to člověk nemohl 3 krát do roka dovolit. Zvlášť když opravdu dokáže pomoct a problém vyřešit! Ve svém oboru je vynikající a jeho přístup velmi lidský."

  Marie Slámová

  zdroj: Známý lékař.cz

 • "Pan MUDr. Josef Maček je absolutní špička ve svém oboru čínské medicíny. Chodím k němu velmi dlouho a vždy mně vyléčil. Mám spoustu známých, kteří chodí zásadně k němu s různými zdravotními problémy a jsou s výsledkem léčby také potěšeni. Pana Mačka všem doporučuji."

  Patricia Urbanová

  zdroj: Známý lékař.cz

 • "Ano, MUDr. Josef Maček je vynikající lékař a specialista. Pro srovnání: léčba neplodnosti moji známou, která žije v zahraničí, vyšla na několik desítek tisíc korun a stejně jí nepomohli. U MUDr. Mačka zaplatila jen pár stovek korun a do několika minut se dozvěděla pravou příčinu. Odebírala od MUDr. Mačka produkty na posilnění orgánů a do 3 měsíců otěhotněla. (Mimochodem pokoušela se o dítě 7 let). MUDr. Mačka můžu jen doporučit."

  Markéta Svobodová

  zdroj: Známý lékař.cz

 • "Říká se o něm, že je největším odborníkem v ČR, co se týká neplodnosti žen. Mimo to slaví úspěchy v léčbě akné, depresí, lupénky, migrény atd. Nemyslím si, že jeho ceny jsou vyšší. Naopak jsem přesvědčena o tom, že cena odpovídá kvalitě."

  Lenka Bartošová

  zdroj: Známý lékař.cz

Rád Vám poradím

© 2002 - 2024 oberon-medicina.cz

vytvořilo Weboo.eu