Před třiceti lety si o něm mysleli, že je šarlatán. Dnes je MUDr. Josef Maček vyhledávaným lékařem a už téměř čtvrt století léčí pacienty podle principů tradiční čínské medicíny. Ordinace mu praská ve švech v Bratislavě i v Otrokovicích.
Ještě před rokem 89 se do Prahy jezdil učit medicínu od francouzských lékařů, kteří ji studovali již od padesátých let. Ze začátku ordinoval dopoledne jako západní lékař a odpoledne jako východní. Uběhlo patnáct let, než se rozhodl, že přesedne pouze na jednu stoličku. Za tu dobu zjistil, že západní medicína je vynikající na akutní stavy, ale s chronickými si poradí jen těžko. A na to je dobrý právě čínský způsob léčení, který dokázal již mnoha pacientům s chronickými problémy výrazně zlepšit kvalitu života. Lidé jej nyní vyhledávají s nejrůznějšími potížemi od neplodnosti, dětských angín až po nádorová onemocnění.
„Děloha je jako úrodná půda na zahradě za domem. Když je moc horko, chlad, vítr, vlho nebo naopak sucho, což je pět největších škodlivin, není připravená na oplodnění. To je celé tajemství úspěchu."
Tradiční čínská medicína rozlišuje 7 emocí, se kterými je spojeno 5 základních orgánů. Jak to funguje?
Čínská medicína primárně zdůrazňuje poruchu psychiky, která dále vyvolává poškození orgánů nebo buněk. Podle ní se emoce ztělesňují do konkrétních chorob. U každého pacienta, který za mnou do ordinace přijde, hledám příčinu psychického rázu. Když někoho trápí migrény, hledám zdroj hněvu, když přijde člověk se srdečními problémy, zaměřuji se na smutek. V případě depresí se ptám „co nedokážete vyřešit?“. Z toho se pak odvíjí léčba. Zasažený orgán musím posílit tak, aby jej žádná emoce nezranila.
Opravdu za každou chorobou stojí psychické zranění?
Čím jsem starší a moudřejší lékař, tím tuto souvislost vnímám intenzivněji. Dokonce, i když se to někomu nemusí zdát, i rakovina patří do sféry psychosomatických onemocnění. Mou úlohou je zjistit, jaká emoce byla na začátku, když vznikla první nádorová buňka.
Jak hledáte zdroj příčiny?
Když pacientka přijde s tím, že má problémy například se žaludkem, tak se jí ptám: „Jaké máte starosti? Co vás trápí? Kdy to bylo nejhorší?“. Dokáži také rozlišit, z „koho“ má problémy, zda je to žena nebo muž. Potíže na pravé straně těla jsou z mužského principu. Například – když vás bolí pravá strana šíje, pravé rameno či pravá část hlavy – je to potlačený hněv z bezmocnosti, že MU nemůžete pomoci. Když je problém v levém rameni nebo levé části beder, můžete to mít z NÍ. Třeba z tchýně, se kterou žijete na jednom dvoře a musíte potlačovat hněv, jen co se podíváte z okna.
Říkal jste, že léčíte i onkologické pacienty?
V tradiční čínské medicíně by se nemělo rozlišovat, zda se jedná o onemocnění ortopedické, chirurgické nebo onkologické. Člověka vnímám jako celek, nelze jej rozdělit na nějaké sektory a posílat jej na oddělení. Nemohu některým pacientům říct – vás neléčím. Léčím všechny.
Jaké musí být emoce, aby nás „ničily“? A nestačí, abychom si je uvědomili? Nedokážeme se pak vyléčit sami?
Aby vás emoce zranila, musí být intenzivní a trvat velmi dlouho. Obyčejná úzkost vás neohrozí. Ale jestliže máte obavy o své dítě deset let v kuse a vstáváte kvůli němu v noci v myšlenkách, úzkost naroste tak moc, až se stane patologickou. Zlost, hněv, úzkost, strach a smutek má každý z nás, ale nesmí přerůst v intenzitě ani ve frekvenci. A zraňují nás nejen ty emoce, které jsem vyjmenoval, ale i závist, pýcha nebo marnotratnost.
Údajně někteří vědci začínají uvažovat o probiotikách (prospěšné bakterie), jako o alternativě k antidepresivům, protože dávají do souvislosti zdraví střev a nálady člověka. Je možné tímto způsobem vysvětlit, proč stále stoupá počet lidí s depresemi?
To jsou dva skryté problémy – jeden se týká deprese a druhý střevních problémů. V čínské medicíně střevní problémy vznikají v horním trávicím traktu – slezina je ředitelkou slinivky a žaludku, a když je v depresi, vznikají poruchy trávení. Střeva podléhají okruhu plic a tlustého střeva a problémy v nich vyvolává úzkost, obavy o někoho, o sebe, o rodinu, o rozpad manželství. A proč podléhá stále více lidí depresím? Důvodem jsou zápalové informace z rodiny nebo z médií, které lidé nemohou strávit. Je toho tolik, že se stávají zahlcenými a slezina je není schopna zpracovat. A když slábne slezina, upadáme do deprese a potřebujeme prášky. Ale ty problémy se slezinou neřeší. S antidepresivy budete tedy spokojená, ale můžete být bledá, unavená, napuchlá, anemická a „ze sleziny“ často ústí i leukémie či Hodgkinův lymfom.
Jak se dokážete vyrovnat s tím kvantem negativních informací? Na vás nedoléhají?
Ale ano. V minulosti, třeba před šedesáti lety, když měl člověk psychické trápení, tak ho vyrovnával fyzickou prací. Šel na pole, okopával, těžil dřevo, pracoval na zahradě. V současnosti tolik možností není, ztrácí se rovnováha mezi psychickou a fyzickou zátěží a vzniká problém. Proto posílám lidi cvičit, alespoň dvakrát nebo třikrát do týdne. Důležité je, aby cvičení bylo dynamické, žádná meditace, ale zpocené tričko.
A jak to vlastě probíhá u vás v ordinaci? Musí se pacient vysvléct?
Mám bílý plášť jako klasický lékař, ale nepotřebuji pacienta vysvlečeného. Nejdříve provádím slovní anamnézu, ptám se, potom mu měřím puls a vyšetřuji jej na základě diagnostiky jazyka. Takže pacient mi dá ruku a vyplázne na mě jazyk. Na jazyku můžeme najít asi 360 různých znaků onemocnění – důležitá je pevnost, síla, povlak, otisky zubů či mapa jazyka, kde jsou nejrůznější skvrny. Až potom jdeme hlouběji do jeho problému. Pacient si lehne a povídá. Já na základě toho odhaluji příčinu.
Rozpoznáte onemocnění hned, jakmile projde dveřmi?
Víte, když děláte 25 let energetickou medicínu…
Jednou za mnou přišel starší pán, říkám mu: „Máte oslabenou slezinu, s kým máte dlouhodobý problém?“ Nevěděl. Zeptal jsem se, kolik má dětí a on že dvě dcery. „Jedna z nich vám dělá problémy?“ Mlčel. Chvíli trvalo, než mi to pověděl. Osm let neuměl vyřešit, co s mužem své starší dcery, jenž ji prý naučil takové věci, které mu jako otci nebyli po vůli. Řekl jsem mu: „Trápíte se zbytečně, to není váš problém, to je zodpovědnost vaší dcery. Vy máte jedinou povinnost, pustit zetě i dceru ze své sleziny. Odstřihnout ji a věnovat se manželce, která sedí tady vedle vás.“ Za deset minut ten pán tušil, že vím, o čem přemýšlí. Takový člověk vám začne důvěřovat, jelikož mu říkáte to, co schovával před světem a proč se po nocích trápil. Je to, jako když vysypete odpadkový koš.
Je lepší, když k vám přijde pacient i s partnerem?
Jsem rád, když u mě muž a žena sedí společně, ruku v ruce. Nepotřebuji, aby mluvili o rodičích a dětech, měli by si hlavně povídat spolu. Jakmile zvládnou komunikovat, vyhnou se rozchodu a jejich děti z toho budou čerpat, až budou starší. Partner v ordinaci je důležitý, a to i proto, aby svědčil, člověk má totiž mnohdy tendenci zatajovat. Také často promlouvám k srdci, což někdy partner poslouchá mnohem více než sám pacient.
Popisujete pacienty i podle znamení. Jak vám to pomáhá při diagnostice?
Výpovědní hodnota znamení je zhruba pět až deset procent. O charakteru, o tom, co člověka narozeného v určitém čase trápí, na co je citlivý, jak vnímá. Dejme tomu panna – je příliš empatická, zbytečně se vším trápí, velmi přemýšlí, je sebekritická a kritická i k ostatním. Zároveň je to zemské znamení, to znamená, že má ráda klid a netouží po velkých věcech. Vodnáři jdou zase stále dopředu, mají rádi práci a aktivitu. Povídám jim: „Vy byste nikdy neměli jít do důchodu, nudili byste se.“ Nesnesou, když někdo jen tak polehává. Pro ně to znamená, že je takový člověk líný nebo těžce nemocný.
Jsme my ženy náchylnější na choroby z emocí?
Typickým ženským problémem je migréna, mužů s migrénou moc není, protože její příčina vzniká ve žlučníku. Žena je empatická a často potlačuje zlost, nechce v rodině vyvolávat dusno. Otec, ten se vymlátí, vykřičí v hospodě, na fotbale nebo výchovně a migrény nemá. Ženy zase tak často nemívají infarkty, které znamenají smutek v srdci. Ženy ho vylévají, ale muži v rámci svojí statečnosti naopak potlačují.
Lidé vás chválí, že dokážete vyléčit alergii. S čím souvisí?
Alergie, astma, rýma, dutiny a kožní choroby patří k onemocnění plic. Musím odstranit horkost v plicích, která vzniká z úzkosti a z obav, které mohou trvat i roky. Tato úzkost ve většině případů zapaluje jeden z plicních laloků, nicméně zápal může být i oboustranný. Jakmile ochladím a uklidním plíce, výrazně se upraví i projevy alergie.
Mluví se o vás jako o odborníkovi číslo 1 v ČR na neplodnost. Jak to, že jste úspěšný tam, kde klasická medicína selhala?
Často za mnou chodí pacientky rozhodnuté pro umělé oplodnění a já vím, že na to nejsou připravené. Děloha je jako úrodná půda na zahradě za domem. Když je moc horko, chlad, vítr, vlho nebo naopak sucho, což je pět největších škodlivin, není připravená na oplodnění. To je celé tajemství úspěchu.
Představte si ženu, která má strach v ledvinách. Ty ovládají pohlavní hormony a vaječníky, proto se v nich objevují cysty a endometrióza. Když máte s partnerem neshody, je to vidět i na děloze. Prochází tudy dráha hněvu ze žaludku a z jater. Děloha je neklidná, objevuje se v ní tmavá krev a sraženiny, v takovém prostředí se nemůže nic „ujmout“. Někdy to jsou pěkné paradoxy, pamatuji si na paní, která se šest let léčila na neplodnost. Po druhé návštěvě u mě otěhotněla, protože jsem jí zahřál ledviny. Teď se jí dokonce narodila trojčata!
Jak tedy pracovat s emocemi, aby nám neškodily?
Musíte se naučit odpouštět, to rozpouští křivdu i hněv.
Často si řeknu, že odpouštím, ale i tak mě ty negativní pocity tíží…
Když řeknete jen „Odpouštím ti!“, dáte druhému stoprocentní vinu, ale tak to není. Měli byste říct „Prosím, odpusť mi, jsem, jaká jsem, také ti odpouštím.“. Když odpouštíte manželovi nevěru, měli byste říct „Odpouštím ti tvou nevěru a ty mi odpusť, že jsem se na ní spolupodílela.“ Čím? To si musíte uvědomit sama.
Co když mi ublížil šéf?
Víte, proč chodíte do práce? Abyste pracovali na určitém úkolu. V drtivé většině to, proč přijdete z práce vyčerpaná, má příčinu v tom, že se dostáváte do interpersonálních vztahů, které nemáte co řešit. Jelikož to není vaše povinnost. Jako má žena, která učí na prvním stupni základní školy. Z deseti procent přijde unavená z dětí, zbytek má na svědomí špatná energie ve sborovně, v kabinetě nebo na ni kolegyně hodí své problémy. A přitom by mohla jen odučit, přijít domů a být v pohodě. Ale ne, to jsme my lidé, vlezeme do emočního smogu, vykoupeme se v něm a odcházíme zašpinění. Jenže to od vás nikdo nechce. Nenasávejte to, co nemusíte. Nezaobírejte se tím, kdo co udělal, kdo má jaké vlastnosti a nenechte na sebe vysypávat koš se starostmi.
Řídíte se za ty roky praxe nějakými ponaučeními a radami?
Čím jsem starší, nejsem tak prudký. Říkávám, že roztahuji křídla tolerance, přijímám lidi i s jejich chybami, a proto se netrápím, proč tyto chyby mají. A to se nazývá moudrost. Mnoho lidí v mém věku mi v ordinaci naříká, že odešli z práce a ztratili smysl života, děti jsou pryč a oni najednou nevědí, pro co mají žít. Říkám jim „Rozdávejte moudrost, kterou jste načerpali, to je vaše poslání a povolání. Nevnucujte ji, jen ji položte na stůl a běžte pryč.“ A tak doufám, že každý rok postoupím o nějaký stupínek k moudrosti. A protože mám psychicky náročnou práci, tak ji vyvažuji pohybem, například hraji tenis a chodím s manželkou a se psy ven. Manželka je ve znamení panny a je třeba s ní mluvit. Hned jak skončíme tento rozhovor, půjdu domů, posadím se a budeme si povídat – o vás.
Rozhovor byl publikován v časopisu Lenna