Lupénka, jinak také psoriáza, je neinfekční onemocnění, které zasahuje kůži, nehty a klouby. První změny na kůži se projevují mezi desátým a pětadvacátým, případně mezi pětatřicátým a šedesátým rokem života. Lupénka zhoršuje kvalitu života, neboť je obtěžující a omezuje životní prostor. Západní medicína považuje za příčinu kožního onemocnění různé faktory, nicméně výsledky léčby v této medicíně jsou slabé a slepé.
Tradiční čínská medicína psoriázu vnímá odlišně, za vznikem lupénky dle TČM často stojí slabá energie jater s přítomností plísně. Játra představují detoxikační orgán a u pacientů s lupénkou velice trpí a snaží se toxické zplodiny plísňového charakteru vyhazovat prostřednictvím pokožky. Lidé pak pociťují únavu a projevují se u nich emoční výlevy, velice často mají vztek a hněv. U některých pacientů se objevují také nepříjemné bolesti kloubů, neboť játra mají kromě detoxikace organismu na starosti také kvalitu šlach. V neposlední řadě se lidé s tímto onemocněním potýkají s pálením očí a problémy se spánkem.
Játra si vyžadují péči. Léčba lupénky spočívá ve zpevnění, posilnění, zvlhčení a uklidnění jater. Jaterní energie by se měla vyhýbat frustracím, labilitě a výkyvům nálad.