Trochu teorie

Energie Qi a princip yin a yang

Učení o yinu a yangu je základem učení Tradiční čínské medicíny. Vychází z představy existence síly QI, která je tvořená dvěma protikladnými složkami, yinem a yangem.

Yang je charakterizován: aktivní, činná energie, je to mužský princip, hybná síla, dynamická, oživující, má vlastnosti: světlo, sucho, pohyb, lehkost, odstředivý pohyb, vzestupný pohyb, je to horní část, má povrch „ je to slunce, oheň, nebesa“.

Yin znamená ženskost, pasivita, země, voda, měsíc, hmota, zahuštění, sestupný pohyb, tma, chlad, vlhkost, tíha.

Je to princip protikladu, který prolíná celé učení TČM. V oblasti diagnostiky a náhledu na nemoc je to jedna ze čtyř důležitých součástí diagnostického komplexu TČM. Posuzujeme energii yinu a jangu, jejich rovnováhu, či úbytek a převahu toho druhého. Je-li například nadbytek jangu v srdci ve formě horkosti, mluvíme o nemoci z nadbytku jangu, a musíme se snažit tento nadbytek odstranit léčebným zásahem. Třeba dispersně působící bylinou, či aplikací jehly na určitý bod s určitou technikou vpichu. Naopak může nastat i příklad nedostatku yangu, tím dojde k relativním nadbytku yinu, musí převládat patologické příznaky tohoto stavu – netečnost, chlad končetin, únava, časté močení atd., a pak je třeba zahřívat, doplňovat, tonifikovat.

Poznejme Pět prvků (elementů)

Z pohledu čínské medicíny má velkou vazbu na pochopení vzniku a hlavně průběhu nemoci právě představa tzv. Pěti prvků. Tyto prvky nejsou jen orgány v energetické podobě, ale jsou to i strany, období, podnebí, planety, čísla, fáze cyklu, zvířata, zrniny, barvy, chutě, pachy, vývody, tkáně, zvuky, city.

Jsou to tyto prvky: dřevo, oheň, zem, kov, voda. Protože jsme v oblasti medicíny, přisoudíme si k těmto prvkům příslušné orgány. K prvku dřeva patří játra, k ohni srdce, k zemi slezina, ke kovu plíce, k vodě ledviny.

Vrátím se k obecným charakteristikám jednotlivých prvků:

DŘEVO – je to východní strana, z podnebí mu patří vítr a jarní doba, je období jara, rašení, je to počátek jara roku, má teplou povahu, vítr jater na jaro způsobuje hodně potíží se stabilitou.

OHEŇ – je to jižní svět. Strana, léto a horko, ohřívá, vysušuje svým letním horkem, způsobuje nemoci v létě hlavně z účinků horka – úpaly kožní potíže atd.,

ZEMĚ – střed v prostoru, je to pozdní léto, má ráda vlhkost, dospívání a proměnu, k té době pozdního léta rádi sladké, zmrzliny, takže průjmy a zvracení patří k typickým nemocím.

KOV – západní světová strana, podzim a sucho, svým suchem působí hodně potíží s kašlem na podzim, hlavně u dětí.

VODA – severní strana, zima a jejích období, se všemi průvodními projevy nemocí z nachlazení a chladu.