Nemoc - zácpa

Zácpa je zadržování stolice, které překračuje 2 dny, tuhost stolice a ajejí obtížné vylučování.

Příčina:

A - syndrom z nadbytku
B – syndrom z nedostatku

Ad A

Při první příčině dochází v organismu ke stavu, kdy vlivem ostré, pálivé stravy, se vyvolává hromadění horkosti a suchosti v žaludku a ve střevě. Škodlivá energie horka spaluje útroby a zraňuje vnitřní tekutiny. Vysušuje je. Střevo je suché. Mimo špatné stravování může být horko vyvoláno silnou úzkostí, emocí, která se váže na plíce a tlusté střevo. Vzpomeňte si na zácpu při změně pobytu, při nečekaných životních událostech.

Ad B

Při syndromu z nedostatku je tato porucha trávení způsobená silným oslabením celkové energie při dlouhých chronických onemocněních, po porodu, v důsledku pokročilého věku. Organismus slábne, energie qi a krev jsou nedostatečné.

Léčba:

  • Akupresurou ošetříme bod plic a tlustého střeva 3 krát denně po dobu 2 minut, v prvním případě s představou vyhánění horkosti z pravé i levé plíce
  • Mentálním cvičením si budeme v myšlenkách a v soustředění vydýchávat sucho z plic a každým vdechem si dodáme vlhkou páru do plic a střev
  • Fototerapie – denně 1 čtvrtlitr čaje ze šalvěje, která má jinový účinek na plíce, párový orgán tlustého střeva, příprava viz výše.

 V případě celkového oslabení organismu a následné zácpy je třeba postupně dodat tělu jak jinovou tak i jangovou energii, takže akupresurou střídavě dodáváme teplou i chladnou energii opět v představě při masáži bodů plic a tlustého střeva a k šalvěji přidáme i jangový nápoj z podbělu či tužebníku.

 Celkově při doporučení u zácpy je nutné se vyvarovat kořeněné a ostré stravy, česneku, paprice. Spíše na přechodnou dobu koření úplně vysadit, dát přednost ovoci, kompotům, mléčné stravě, ale ne chladné z ledničky, rybám a bílému masu. Doporučeným vydechováním úzkosti z plic se srovnáte jak po psychické stránce, tak i po stránce poruchy trávení.

bod plic min
Bod plic

bod tlustého střeva min
Bod tlustého střeva