Nemoc - revmatismus

Toto onemocnění je časté v celém světě, nevybírá si určitě lokality. Dle Tradiční čínské medicíny jsou příčinou 3 hlavní škodlivé energie Xie Qi. Jsou to vlhko, chlad a vitr.

  Pokud je naše obranná energie oslabená / Wei Qi /, povrch těla je neschopný odolávat těmto škodlivinám. Jsme-li trochu déle v chladné vodě, sedíme na vlhké zemi, či jsme zpoceni na větru, tak se velmi vystavujeme působení těchto faktorů vznikajícího revma. Tok energie a krve se blokuje, a tato blokáda znamená otok, bolest, omezení hybnosti.

 Existují 3 kategorie revmatismů dle TČM.

A/ revmatizmus z chladu

Je to bolestivý revmatizmus, nestěhovavý, je v jednom klounu, chlad zhoršuje průběh, teplo ulevuje, jazyk je s bílým povlakem

B/ revmatizmus z větru

 To je typ stěhovavého revma, postihující střídavě hodně klounů, nesnášenlivost větrného počasí.

C/ revmatizmus z vlhka

 Často bývá spojen i s chladem, provokován pobytem v chladných a vlhkých provozech, je těžký, projevuje se těžkým otokem jednoho kloubu, nestěhuje se.

Léčba:

  • v léčbě je vhodné po určení typu revma bojovat právě proti některé z vyjmenovaných škodlivin. Pokud máme postižený určitý kloub, např. kolenní, musíme vědět, která dráha jakého orgánu jde přes dotyčný kloub, a tu čistit od vlhka, chladu či větru. V případě kolene vpravo či vlevo si odstraníme akupresurou škodlivou energii u těchto bodů a drah: jater, žaludku, sleziny, ledvin, močového měchýře. Všechny body si najdete na obrázcích. V případě horních končetin, zápěstí, lokte, ramenních kloktů je třeba ošetřit body plic, tlustého střeva, srdce, tenkého střeva, Tří ohňů. Vždy se musí masírovat s danou představou vyhánění větru, chladu či vlhkosti z postiženého bodu, či kloubu.
  • mentální cvičení, v případě, že jste si našli typ revmatizmu, je výborným doplňkem léčby s překvapujícími výsledky v domácích podmínkách. Danou škodlivou energii si představíme v kloubu, např. chlad jako energii kostky ledu či chladného vzduchu, a několika výdechy si vydýcháme její energii přes kůži ven. U větru a vlhka stejně. Opakujeme několikrát denně, naprosto volně, bez křeče. Výsledek se dostaví po několika hodinách. U volnění bolesti, zklidnění otoku.
  • U fototerapie Vám naprosto jednoznačně doporučuji byliny speciálně namíchané pro tyto účely z apotéky čínské medicíny.