Nemoc - menstruační poruchy

Do ordinace Tradiční čínské medicíny přichází hodně žen v mladším i starším věku, kterým se narušila pravidelnost menstruačního cyklu. Menstruace jsou zkrácené, či zpožděné, dokonce i častější.

 Nyní si uvedeme nejčastější případy:

  1. Zkrácení cyklu – emoční hnutí u žen, především úzkost, obavy, znepokojení, vyvolává narušení cyklu. Tyto emoce jsou horké až ohnivé povahy a zapalují především plíce a játra. Horko se hromadí v děloze a svou energií vytlačuje krev z ní a způsobuje předčasnou menstruaci. Menstruační cyklus bývá kratší než 28 dnů, dokonce může být i 2 krát za měsíc, třeba jen ve formě špinění. Pacientka je neklidná, potí se, má poruchu spánku, dává přednost studeným nápojům…
  2. Zpožďování cyklu

- je to pak příčiny v případě předcházejícím, škodlivinou, která zapříčiňuje opoždění menstruace je chlad. Tento chlad blokuje normální funkci energie v děloze, jang dělohy je nedostatečný a krev spíše stagnuje. Při delším setrvání tohoto chladu je později velká pravděpodobnost vzniku děložních myomů. Cyklus je delší než 28 dnů, barva krve je bledá /chlad/, pacientka nesnáší chladu, má ráda teplo.

 Bylo by dobré u tohoto syndromu říct, že velkou měrou se na vzniku chladu v děloze podílí syndrom chladných jater. Ten vzniká u hodně žen, které dávají přednost makrobiotice, vegetariánství. Syrovou stravou, bez tepelné úpravy, bílým masem dochází k průniku chladu do vnitřních struktur organismu. Prochlazená dráha jater se ve svém průběhu kříží v podbříšku.

  1. Nepravidelnost cyklu

- chronické nemoci, deprese, špatná strava, přílišná aktivita v sexu – to jsou faktory oslabení ledvin, jater. Občas je menstruace pozdní, jindy zase předčasná, barva krve je různá. Je zde přítomna velká, především večerní únava.

Léčba:

Ad A

  • Akupresurou si najdeme bod plic a oboustranně si jej ošetříme 3 krát denně silnější masáží s představou vyhánění úzkosti ve formě horkého vzduchu z obou plic. K tomu přidáváme ještě bod jater a srdce.
  • Mentálním cvičením si v leže či sedě několika výdechy vydýcháme z plic výše uvedený horký a suchý vzduch, stejně si odstraníme tímto vydýcháním horko i z dělohy, jater.
  • Připravíme si 1 čtvrtlitr čaje denně z jitrocele, střídavě s petrklíčem.

Ad B

  • u syndromu pozdní menstruace a chladu v děloze si akupresurou ošetříme bod jater 3 krát denně, ale nyní si budeme odstraňovat chlad a spíše budeme tuto dráhu zahřívat a povzbudíme si i bod ledvin za vnitřním kotníkem masáží ve směru hod. ručiček.
  • mentálním cvičením si několikrát denně vydýcháme z dělohy a podbříšku hodně studenou páru přes kůži ven do prostoru.
  • 1 pol. lžíci do půllitru vody ve varném skle, 15 minut vařit na mírném ohni – jedná se o čaj z ostropestřece, který zahřívá játra a jeho dráhu, posiluje je teplou energií

Ad C

U tohoto typu onemocnění doporučuji aplikovat jak způsob léčení u bodu A, tak i u bodu typ B, a střídat ob 1 týden.

bod plic min
Bod plic

bod srdce min
Bod srdce

bod jater min
Bod jater

bod ledvin min
Bod ledvin