Nemoc - bolest bederní krajiny

V naší populaci velmi časté onemocnění, projevující se bolestí v uvedené oblasti. Obvykle rozeznáváme tři důležité příčiny postižení:

A/ Blokáda energie v drahách

Pokud pronikla škodlivá energie do bederní části páteře, vyvolává zde blokády energie v drahách. Jedná se o energii vlhka a chladu, pokud sedíme na chladné a vlhké zemi, pracujeme ve vlhkých a chladných provozech. Dále o energii větru, pokud záda vystavujeme působení této škodlivině – tesaři, zedníci, horolezci, rybáři. Ale i průvan z klimatizace, či špatně utěsněných dveří na dílnách, halách atd.

 Pacient má prudkou bolest v bederní krajině, nemůže se rychle otočit jak ve stoje tak i na lůžku, bolest zhoršuje v závislosti na počasí, když prší, fouká, nebo se ochladí.

B/ Oslabení energie ledvin

 Opět se vracím k ledvinám jako paláci bederní krajiny. Při jejich únavě, oslabení , dojde k postupnému nárůstu tupých bolestí krajiny, bez výrazné propagace do kloubů, pacient nevydrží dlouho stát na místě, ve stoje, musí si sednou, má chladné nohy, občas závratě, vyšší tlak krevní, potíže s močením.

C/ Blokáda krve

Znáte ten případ, kdy někdo zvedl těžké břemeno a pak se již nenarovnal? Způsobil si poranění normálního oběhu energie a krve, došlo k blokádě, ta se projevuje bolestí silnou, prudkou, zhoršující se, pokud na toto přesně lokalizované místo zatlačíme.

Léčba a doporučení

 Protože v tomto případě si budete těžko určovat příčinu, v léčbě postupujte u všech bodů společně – začneme akupresurou – ošetříme si body močového měchýře a žlučníku, a to tak, že je budeme 3 krát denně zhruba každý z nich po dobu 1 minuty silně ve směru hod. ručiček masírovat s představou vyhánění chladu, větru, vlhka z uvedené oblasti, k nim přidejte i bod ledvin vpravo i vlevo.

  • Mentálním cvičením si přímo z postiženého místa vydýcháme několikrát denně zpod povrchu kůže chladnou a vlhkou páru mimo tělo, vy, kteří pracujete ve větrném prostředí i vítr. Mimo to, ještě se koncentrujte na močový měchýř jako na orgán uložený v podbříšku a z něj a ledvin si postupně odstraňte dýcháním chlad a vlhko.
  • Fytoterapie – zde je vhodné použít čaje, které zahřívají svým jangem ledviny a močový měchýř – jsou to zlatobýl, bříza, vrbovka.

      Ponaučení je třeba hledat u tohoto onemocnění v řádné prevenci. To je správná ochrana před škodlivostí větru, chladu, vlhka. Správná obuv, teplé sající ponožky, jejich včasná výměna…

bod močového měchýře min
Bod močového měchýře

bod ledvin min
Bod ledvin

bod žlučníku min
Bod žlučníku